Het Hogeland wil grip op huisvesting arbeidsmigranten: ‘Busjes stoppen niet bij Bedum’
Het Hogeland wil meer grip krijgen op de huisvesting van arbeidsmigranten, vooral als het gaat om mensen die in de Eemshaven werken. Het college van burgemeester en wethouders (B&W) gaat daarover onder anderen in gesprek met omliggende gemeenten en het bedrijfsleven.
B&W antwoordden dat op vragen uit de raad. “Wij zien dat er steeds meer panden worden aangekocht in onze dorpen”, kaartte raadslid Linda Visser van Lokaal Sociaal het onderwerp aan. “Welke mogelijkheden worden onderzocht om te voorkomen dat woningen in onze dorpen ongecontroleerd worden opgekocht voor deze huisvesting. Wij krijgen signalen dat het nu al gebeurt.”
Ingewikkeld
Wethouder Eltjo Dijkhuis (GemeenteBelangen) zei dat hij de problemen ook ziet. “Het probleem is veel ingewikkelder dan aanvankelijk werd gedacht.” Volgens Dijkhuis werd de huisvesting van migranten eerst voornamelijk door de bedrijven zelf geregeld, maar de vraag is of dat houdbaar is. Hij wil overleg met omliggende gemeenten zoals Eemsdelta. maar ook met het bedrijfsleven en andere partijen. Want het is volgens de wethouder niet alleen een probleem van omliggende dorpen van de Eemshaven. “Als u een verkeerstelling doet op de Eemshavenweg ziet u het ook: de busjes rijden verder dan Bedum.”
Concrete aanpak
De gemeente heeft inmiddels een aanpak bedacht. “Er zal binnen een paar weken een schets naar B&W gaan”, zei Dijkhuis. “Die aanpak is wel concreter dan ‘de markt zal het zelf wel oplossen’. Alleen maar een terrein intekenen waar we wat woonunits neerzetten, dat werkt niet.”
Hoeveel arbeidsmigranten werkzaam zijn in de industrie in havens als Delfzijl en de Eemshaven, is onbekend. Het aantal gaat op en neer, afhankelijk van de projecten die in de havens draaien. De migranten zijn wat de Eemshaven betreft voor een groot deel werkzaam in de energiesector en bij datacenters.
Bedrijven in Noord-Nederland hebben arbeidsmigranten wel hard nodig, benadrukte voorzitter Joyce Walstra van ondernemersclub MKB Noord onlangs. Zij verzet zich tegen het idee dat de arbeidsmigranten ‘onze’ banen inpikken.
Walstra: “Er zijn sectoren waar volop werk is, maar geen Nederlander die de banen wil. En we hebben ook niet genoeg Nederlanders om de banen in te vullen. De komst van migranten heeft dus niks met afpakken, maar alles met invullen te maken.”

