menu Home chevron_right
AardbevingsproblematiekNieuws uit de provincie

Kennisplatform brengt behoeften mkb in kaart

Marcel Voorthuijsen | 28 januari 2025
(Foto: Tom Voorthuijsen)

De ondernemers in het gaswinningsgebied waren lange tijd een ‘vergeten groep’: ze hadden te maken met allerlei negatieve gevolgen, maar konden nergens terecht als ze in de knel kwamen. De laatste jaren is daar verandering in gekomen. In korte tijd zijn er tal van regelingen opgezet en kunnen meerdere organisaties nu het midden- en kleinbedrijf ondersteunen. Het Kennisplatform Leefbaar en Kansrijk Groningen heeft daarom in kaart gebracht hoe de behoeften van het mkb zich verhouden tot het aanbod van regelingen en de steun die organisaties inmiddels bieden.

Het onderzoek is uitgevoerd op verzoek van Nationaal Coördinator Groningen (NCG). Voor het onderzoek werden 16 professionals geïnterviewd door het Kennisplatform en is er uitgebreid literatuuronderzoek gedaan. Het onderzoeksrapport is te lezen op de website van het Kennisplatform Leefbaar en Kansrijk Groningen.

Uitkomsten onderzoek

Uit het onderzoek blijkt onder andere dat ondernemers en ondernemingen kwetsbaar zijn door de gaswinningsproblematiek en tegen een stapeling van problemen aanlopen. De tijd die ondernemers in de aardbevingsproblematiek steken gaat ten koste van hun onderneming en dus van hun inkomen. De afgelopen jaren is er meer betrokkenheid van uitvoeringsorganisaties, overheden en partijen die ondersteuning bieden. De samenwerking binnen dit systeem gaat steeds beter, maar het is ingewikkeld voor ondernemers: het is onduidelijk wie waarvoor verantwoordelijk is en bij welk loket ze terecht kunnen. Ondernemers zelf geven aan dat ze graag één contactpersoon hebben.

Dienstverlening verder verbeteren

Dit onderzoek biedt NCG waardevolle inzichten om onze dienstverlening voor het mkb verder te verbeteren. Een aantal aanbevelingen heeft NCG al in gang gezet. Zo zijn we met betrokken partijen in gesprek over hoe we zo vroeg en volledig mogelijk inzicht kunnen geven in de vergoedingen om schade als gevolg van versterken te vergoeden. En zorgen we ervoor dat binnen de versterkingsprojecten expertise zit om ondernemers te kunnen ondersteunen. De resultaten zijn voor ons ook aanleiding om vaker en eerder met ondernemers in gesprek te gaan. Om zo vroegtijdig de situatie in beeld te brengen en problemen met maatwerk op te kunnen lossen. Ook zien we kansen om met de betrokken partijen toe te werken naar één loket voor ondernemers.

Kenniscafé: ondernemen in het gaswinningsgebied

Naast dit onderzoek heeft ook Gronings Perspectief onderzoek gedaan naar ondernemers. Zij hebben 20 ondernemers geïnterviewd en zo de impact van de gaswinning op ondernemers in kaart gebracht. Op 26 maart houdt het Kennisplatform een kenniscafé over ondernemen in het gaswinningsgebied. Hier lichten onder andere de onderzoekers van Kennisplatform en de onderzoekers van Gronings Perspectief hun bevindingen toe en is er ruimte om vragen te stellen. Aanmelden kan door te mailen naar contact@kennisplatformleefbaar.nl.





  • cover play_circle_filled

    Omroep Eemsdelta
    Altijd dichtbij

  • cover play_circle_filled

    Het Muziekmuseum
    18:00 - 19:00

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play